Co to są kwasy tłuszczowe Omega-6 ?

Kwasy tłuszczowe omega-6 to rodzina wielonienasyconych węglowodorów o prostym łańcuchu, które mają podwójne wiązanie w szóstym wiązaniu węgiel-węgiel (n-6), licząc od metylowego końca cząsteczki. Kwas linolowy zawiera 18 atomów węgla z wiązaniami podwójnymi w pozycjach n-6 i n-9 (zapisany jako 18:2n-6). Podlega dalszej desaturacji przez wątrobową desaturazę Δ-6, z wytworzeniem kwasu gamma-linolenowego (GLA; 18:3n-6), który jest wydłużony i ponownie desaturowany z wytworzeniem kwasu arachidonowego (AA; 20:4n-6). Kwas linolowy (LA) jest uważany za niezbędny kwas tłuszczowy zarówno u psów, jak i kotów. Psy są w stanie zamienić odpowiednią ilość LA w AA, aby spełnić wymagania na wszystkich etapach życia, koty mają jednak ograniczoną aktywność wątrobowego enzymu Δ-6 desaturazy i wymagają źródła AA w diecie, aby zaspokoić swoje potrzeby metaboliczne. Zapotrzebowanie żywieniowe na LA u kotów jest mniejsze niż u psów, ponieważ LA nie jest używany jako prekursor do syntezy AA.

Dlaczego są ważne?
Kwas linolowy jest skoncentrowany w skórze i sierści kotów i psów, tworząc normalną przepuszczalną dla wody barierę naskórka. Kwas arachidonowy jest włączony do dwuwarstwy lipidowej wszystkich błon komórkowych; służy zarówno jako składnik strukturalny ścian komórkowych, jak i prekursor normalnych mediatorów stanu zapalnego. Zwiększone spożycie LA powyżej minimalnego zapotrzebowania może pomóc poprawić jakość skóry i sierści u psów i kotów. Zasugerowano modyfikację spożycia AA w odniesieniu do określonych kwasów tłuszczowych omega-3 jako pomoc w leczeniu stanów zapalnych (takich jak alergiczne zapalenie skóry, zapalenie nerek lubnieswoiste zapalenie jelit) u psów i kotów. Kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3 konkurują o te same enzymy metaboliczne; w związku z tym całkowita ilość, jak również stosunek kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3 jest ważnym czynnikiem podczas oceny równowagi żywieniowej lub podczas próby modyfikacji stężenia tych składników odżywczych dla zdrowia i leczenia chorób.

Role w ciele
Skóra i sierść: Keratynocyty naskórka wydzielają wzbogacony w LA fosfolipid, ceramid, zarówno u psów, jak i kotów. Ceramid działa w celu zwiększenia spójności komórek i stworzenia skutecznej bariery wodnej. Zwiększone spożycie LA powyżej minimalnego zapotrzebowania może poprawić zdrowie skóry i sierści psów i kotów.
Zapalenie: kwas arachidonowy zawiera około 20-25% kwasów tłuszczowych w błonie komórkowej i działa jako substrat dla enzymów cyklooksygenazy (COX) i lipooksygenazy (LOX), tworząc zapalne eikozanoidy prostaglandyny serii-2 (prostaglandyny, prostycykliny i tromboksany) i leukotrieny serii 4 .
Rozmnażanie: Królowe karmione dietami z niedoborem AA i odpowiednim poziomem LA nie są w stanie wspierać prawidłowej ciąży i rozwoju płodu, nie obserwuje się natomiast wpływu na męską płodność i spermatogenezę.

Rola kwasów omega-6 w organizmie
Konsekwencje niedoboru kwasów tłuszczowych Omega-6
Wzrost: kocięta karmione dietą z niedoborem LA nie rosną normalnie i mają matową sierść. Szczenięta karmione dietą z niedoborem LA rozwinęły grubą, suchą sierść z łuszczącą się skórą po 2 miesiącach.
Podtrzymanie: Przy karmieniu dietą z niedoborem LA dochodzi do zwiększonej endogennej produkcji kwasu oleinowego (18:1n-9). Kwas oleinowy jest włączany do ceramidu w miejsce brakującego LA, ale jest mniej skuteczny w utrzymywaniu spójności komórek. Następuje zgrubienie naskórka i obrzęk komórek, a pogrubione, luźniej upakowane keratynocyty złuszczają się, co szybko prowadzi do klinicznego pojawienia się łusek. Tłusta, łuszcząca się skóra jest podatna na wtórną infekcję, a ropne zapalenie skóry występuje często z niedoborami LA. Następstwami niedoborów LA u psów są również wysięk międzypalcowy i zapalenie ucha zewnętrznego. Nie ma żadnych objawów klinicznych niedoboru AA u dorosłych kotów, które nie mają zdolności reprodukcyjnych.
Rozród: Niedobór kwasu linolowego nie wydaje się wpływać na reprodukcję u psów i kotów, ale niedobór AA u matek nie wspiera prawidłowej ciąży ani rozwoju płodu. Kotki karmione dietą z niedoborem AA po odsadzeniu będą miały normalne cykle rui i mogą mieć jeden miot kociąt, ale nie będą w stanie utrzymać dalszych ciąż.